Application Engineer ICT/Functional

Responsabilitati:

  • Asigurarea comunicarii cu clientul in vederea intelegerii si stabilirii exacte a specificatiilor tehnice pentru proiectele de test ICT/FT in care este implicat;
  • Participarea in procesul de ofertare a proiectului impreuna cu departamentul de vanzari prin elaborarea solutiilor tehnice si estimarea nr de ore necesare;
  • Procesarea datelor CAD ale proiectului si generarea programului de test ICT Keysight 3070 sau FT;
  • Realizarea specificatiilor pentru executia adaptorului de test;
  • Oferirea suportului pentru productie acordand clarificari daca este cazul;
  • Realizarea partii de DEBUG pentru proiectul ICT Keysight 3070 sau FT atribuit;
  • Realizarea masuratorilor de capabilitate pentru proiectul atribuit;
  • Intocmirea documentatiei interne si pentru client pentru proiectul atribuit;
  • Realizarea instalarii la client si aceptanta finala pentru proiectul atribuit;
  • Coordonarea echipei de tehnicieni test (2 persoane) daca este necesar.

Profil:

  • Studii superioare ( Electronica,Electrotehnica,Automatizari industriale );
  • 3-5 ani experienta in Electronica industriala/Generare-Debug programe ICT Keysight 3070 sau test functional;
  • Excel, SAP - nivel mediu;
  • Engleza- Avansat, cunostintele de limba Franceza/Germana- constituie avantaj;
  • Abilitati manageriale constitue un avantaj;
  • Abilitati de comunicare si relationare.
  • Permis conducere categoria B
  • Disponibilitate deplasare 30-35% din timpul de lucru

Arbeitsort

IPTE Germany GmbH
Oradea
Rumänien

Arbeitgeberprofil

IPTE entwickelt Standardmaschinen und schlüsselfertige Produktionsstraßen für die Herstellung, Prüfung und Handhabung von Leiterplatten sowie für die Endmontage. Unsere Anlagen werden in verschiedenen Branchen wie der Automobilindustrie, Telekommunikation, Unterhaltungselektronik und anderen Bereichen der Elektronikindustrie eingesetzt. IPTE ist international präsent und global aufgestellt mit 13 Standorten auf drei Kontinenten.

IPTE bietet mit einem Anteil von 43% an Ingenieurinnen und Ingenieuren unter unseren über 900 Mitarbeitenden weltweit ein Umfeld, das von Expertise und einer vielfältigen, interkulturellen Atmosphäre geprägt ist. Diese Struktur stellt sicher, dass wir stets am Puls der Zeit bleiben. Bei IPTE geht es darum, die großen Themen unserer Zeit mitzugestalten.

Örtlicher Umkreis

  • Nojorid
  • Biharkeresztes
  • Ineu
  • Sântandrei
  • Sînmartin
  • Cetariu
  • Biharia
  • Borş
  • Hidişelu de Sus
  • Oșorhei

Job ID: 8377813 / Ref: 2c2ac9a231f7068dad518c87af103145

Schnellbewerbung

Wenn dir der Job zusagt, zögere nicht und sende umgehend deine Bewerbung ein – vielleicht ist es genau der Traumjob, den du suchst.

Mitarbeiter
51-200
Branche
Industrie und Maschinenbau